Telefon: 0531 326 32 26    E-Posta: vetdilarakaraca@gmail.com

Bilgi Köşesi

Yabancı Cisim Obstrüksiyonu (İntestinal Sistem) - Karaca Veteriner Bostanlı

Yabancı Cisim Obstrüksiyonu (İntestinal Sistem)

Köpekler doğası gereği meraklıdır. Yeni manzaraları, kokuları ve tatları araştırmayı severler. Ne yazık ki, bu merak onların başını belaya sokabilir. Köpekler kağıt, kağıt mendil, kıyafet, çubuk, hasır, kemik, yiyecek ambalajı, taş ve diğer yabancı nesneleri yutmakla ünlüdür. Bu cisimlerin bir kısmı bağırsak yolundan sorunsuz bir şekilde geçecektir. Köpek sahiplerinin, köpeklerinin dışkısında veya kusmuğunda her türlü nesneyi bulduklarını bildirmeleri yaygındır.

 

Köpeğimin yabancı bir cisim yediğini nasıl anlarım?

Yabancı bir cismi yutan çoğu evcil hayvan şu klinik belirtilerden bazılarını sergileyecektir: 

  • Kusma
  • İshal
  • Karın hassasiyeti veya ağrısı
  • İştah azalması 
  • Az miktarda dışkı üretme
  • Letarji
  • Karın çevresinde tutulduğunda veya tutulduğunda ısırma veya hırlama gibi davranış değişiklikleri 

Yabancı bir cisim yutulduğunda ne olur?

Bazı nesneler, herhangi bir soruna yol açmadan bağırsaktan geçebilecek kadar küçük ve pürüzsüzdür. Daha büyük nesneler bağırsakta sıkışabilir ve herhangi bir yiyeceğin geçmesini engelleyebilir, bu da başlangıçta köpeğinizin kusmasına neden olabilir. Başka bir problem, yabancı cismi itmeye çalışırken kaslı bağırsak duvarının peristaltik (veya sıkıştırma) hareketi nedeniyle ortaya çıkar. Nesne çıkarılmazsa, çevresinde basınç oluşur ve bağırsak duvarına kan beslemesi tehlikeye girer ve ardından cansız hale gelir. En kötü senaryoda, bağırsak duvarı yırtılabilir ve burada bakteri ve sindirim sistemi karına girebilir ve şiddetli ağrı, peritonit, şok ve nihayetinde ölüme neden olabilir.

Bağırsak yabancı cismi nasıl tedavi edilir?

Yabancı cisim tıkanıklığı teşhisi konulursa veya şüphelenilirse, genellikle ameliyat önerilir. Bağırsak veya mide tıkanıklığı sıklıkla bu hayati dokulara giden kan akışını tehlikeye attığından veya kestiğinden zaman çok önemlidir. Kan akışı birkaç saatten fazla kesilirse, bu dokular nekrotik hale gelebilir ve onarılamaz hasar veya şok meydana gelebilir. Bazı durumlarda yabancı cisim kendi kendine geçebilir.  Herhangi bir klinik belirti altta yatan bir durumla ilgiliyse veya tanısal testler risk altındaki organ sistemlerini gösteriyorsa, bu anormallikler de tedavi gerektirecektir.

Evcil hayvanımın yabancı cisim yutmasını nasıl önleyebilirim?

Yabancı cisim yutulması yıkıcı sonuçlara yol açabileceğinden, evcil hayvanınızı güvende tutmanın en iyi yolu önlem almaktır. Bu güvenlik ipuçlarını uygulayarak evcil hayvanınızın yemeye özendirebileceği eşyaları erişemeyeceği bir yerde saklayın: Çocuk oyuncaklarını yerden uzak tutun veya oyuncak alanlarını evcil hayvanınıza kapalı tutun. Çöp sepetlerini dolaplarda veya dolaplarda erişilemeyecek şekilde güvenli bir şekilde saklayın.Tüm ipi ve ipliği evcil hayvan geçirmez bir dikiş sepetinde saklayın.

Bu maddeler bir nebze de olsa evcil hayvanınızın yabancı cisimler yutmasını engelleyecektir.

Aktif Ziyaretçi 1
Dün Tekil 20
Bugün Tekil 19
Toplam Tekil 17124
IP 44.210.151.5