Telefon: 0531 326 32 26    E-Posta: vetdilarakaraca@gmail.com

Bilgi Köşesi

Yabancı Cisim Obstrüksiyonu - Karaca Veteriner Bostanlı

Yabancı Cisim Obstrüksiyonu

Hepimiz bir kedinin bir kuşu kaptığını ve haftalardır ilk kez yiyecek görmüş gibi onu yuttuğunu görmüşüzdür. Çoğu kedi için tavuk kemiğine karşı koymak zordur.Ancak ister çiğ ister pişmiş olsun, kedinizin kemik yemesi ile ilgili bazı ciddi ve potansiyel riskler vardır. Maalesef kediniz, bir kemiğe bakıp “Bu çiğ mi pişmiş mi acaba” diye düşünmeyecektir.

Pişmiş kemikler kırılgan hale gelir ve parçalanmalara neden olur. Kedinizin tavuk kemiği yemesinden kaynaklanan en büyük risk, mide-bağırsak sisteminde (bağırsakta) bir tıkanıklık veya yırtılmaya sebep olmasıdır. Bunlardan herhangi biri, kedinizin büyük bir ameliyat geçirmesi anlamına gelebilir.

Kedinizin kemiği yemeye çalışırken boğulma riski vardır. Hava yoluna yanlışlıkla bir kemik girerse, bu onun nefes almakta zorlanmasına ve hatta boğulmasına neden olabilir. Daha küçük kemikler, kedinizin ağzının çatısına veya gırtlağına yapışabilir.

Çiğ tavuk kemikleri, kedinizin rahatsız olmasına neden olabilecek salmonella veya kampilobakter gibi tehlikeli bakterileri taşıyabilir.

Kediniz tavuk kemiği yemişse ve aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa derhal kliniğimize başvurun:
Kusma
Ağrılı duruş, örneğin kambur oturmak veya karnına dokunduğunuzda hırlamak
Dışkı yapamamak
Şişmiş bir karın
Yemek yememek ve/veya su içmemek
Uyuşuk görünme (normalde olduğundan daha az enerjiye sahip olma)

Aktif Ziyaretçi 1
Dün Tekil 23
Bugün Tekil 32
Toplam Tekil 15953
IP 100.28.132.102